Olvasási idő: 3 perc
Egy 1872-es skót törvény – még a gépkocsi megjelenése előtt – már korlátozta a részeg emberek közlekedését. Számukra tilos volt a lovaglás és tehenek megülése. Ez utóbbi Amerikában sportág is lett rodeó néven, de ott sem ittas állapotban pattannak a bikákra.
Néhány évtizede Angliában még érvényben volt egy törvény miszerint vasárnap kettő és hat óra között a kocsmákat zárva kell tartani és ezidőben alkohollal a helyi lakosokat nem lehet kiszolgálni. Ha azonban a szomjas polgár kerékpárra pattant és elkerekezett a legközelebbi faluba, ott, mint utazótól nem tagadhatták meg a kiszolgálást. Gondolhatják, hogy a délutáni órákban mekkora kerékpárforgalom bonyolódott le az apró falvakat összekötő utakon.
Az ostoba rendelkezést gúnyolja ki Heinrich Böll elbeszélése, a Ha Seamus ihatnék, melyet a kövéren szedett címra kattintva elolvashat. Higgyék el, egy kattintást megér!
A muzulmán országokban sok helyütt – de nem mindegyik államban – tilos az alkoholfogyasztás. Természetesen ebben is akadnak kiskapuk, így a sok csillagos szállodákban, a bárokban kapható alkoholos ital. Nyilvános helyeken és közterületeken azonban a muzulmán országokban ne próbálkozzunk szeszesitalt inni, mert igen súlyos következményei lehetnek.
Idaho törvényhozása 2000-ben olyan törvényt fogadott el, amely megtiltotta a mozikban, az alkohol értékesítését és fogyasztását, olyan filmek vetítésekor, melyekben szexuális jelenetek vannak. Vagy az ellenőrzés volt laza, vagy az amerikaiak ennyire szabálykövetők, de a törvény áthágása miatt senkit nem büntettek még meg.
Van úgy, hogy egy törvényt elfelejtettek módosítani. Így Texasban elvileg büntethető lenne az, aki a pultnál állva, egyidőben több sört kér ki . A korlátozás az ülő vendégeket nem érinti. Hogy ez a törvény miért született, azt a feledés jótékony homálya takarja. Ugyancsak sajátos törvény van érvényben a bolíviai La Pazban, ahol a házasságban élő nők csak egy pohár bort ihatnak meg bárban, vagy étteremben.
Nevadában van a legkevesebb szigorítás az alkoholfogyasztásra, lehet inni úton-útfélen, de csak ha legalább ezer méterre van a szomjas polgár templomtól, zsinagógától, kórháztól vagy iskolától.
A fiatalkorúak – ez országonként változó korhatárt jelent – alkoholvásárlását szinte mindenütt korlátozzák. Az idősebb barátok, vagy a szívességtevő idegenek lebukás esetén pénzbüntetésre számíthatnak. Szomorú, de fiatalkorúak fogyasztását körülbelül hetven százalékban a szülők szerzik be gyermekeiknek.