Olvasási idő: 2 perc
Az adó-visszatérítési természetesen nem automatikus jár minden eladatlan sör után, azt kérelmezni kell és a hatóság a kérelmeket eseti alapon fogja megvizsgálni. Amennyiben a sörfőzde jogosult az adó-visszatérítésre a sört meg kell semmisíteni, vagy fel kell dolgozni.
Mivel a kiöntésre ítélt sör veszélyes hulladék, az ártalmatlanítás nem csekély költségeit persze minden körülmények között fizetnie kell a sörgyártónak, aminek így az adó-visszatérítés legfeljebb a károk enyhítését szolgálja, de a sörfőzők mindenképpen rosszul járnak az eladhatatlan készleteikkel.
A probléma természetesen nem csak a cseh sörgyárakat érinti, hanem világszerte komoly problémát jelent, hiszen a vendéglátóhelyek bezárása mindenütt jelentős veszteségeket okozott a sörgyártóknak.
Információink szerint az egyik menekülő útvonal a raktárikészletek lepárlása lehet. A lehetőséggel a kisebb sörfőzdék már régebben is éltek, most azonban az olyan nagy sörgyárak is így például a Soproni Sörgyár is, ami a Békési Pálinkamanufaktúrában pároltatja le beragadt söreit.
Ha a nagyobb gyárak is élni fognak a lepárlás adta lehetőséggel – már pedig miért ne tennék – könnyen lehet, hogy 2020 a sörpárlatok éve lesz.