Olvasási idő: 3 perc
A csehek 19 millió hektoliter fölötti mennyiségben főznek sört – ez nagyjából háromszorosa a hazai termelésnek. A cseheknél az egy főre jutó sörfogyasztás az utóbbi huszonöt évben 166 (Magyarországon100) liter/évről visszaesett 140 (Magyarországon 64) liter/évre. A privatizáció előtt Csehországban 63 (Magyarországon: 7) sörgyár működött, ez a szám ma 47 illetve 5. A fenti számok is mutatják, hogy milyen hatalmas az eltérés a két sörpiac között. Míg itthon valamennyi sörgyár külföldi tulajdonban van, Csehországban 47 gyár többsége független, vagy valamelyik nagyobb cseh tulajdonú sörgyári csoport – Lobkowicz, PMS Přerov – része. Ezek a gyárak mindegyike legalább ötféle sört gyárt, így könnyű kiszámolni, hogy a fogyasztó kegyeiért több mint 300 különféle sör vetélkedik. És akkor még tettünk említést a kis sörfőzdékről – a kifejezés alatt 20 ezer hl/év mennyiséget meg nem haladó üzemeket értjük.
Míg Magyarországon 1994-ben a kis sörfőzdék száma meghaladta a 300-at, addig Csehországban mindössze tucatnyi főzde működött – mint a brnói Pegas, vagy a prágai Novomestsky Pivovar. Itthon a kisüzemek száma rohamosan csökkent, 2008-ban alig érte el a 30-at, ezalatt az idő alatt Csehországban számuk 80-ra nőtt. A 100-at 2010-ben érték el és 2016-ra meglett a 300-adik kis főzde is és Jan Šurán a Českomoravského svazu minipivovarů (Cseh-morva Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete) elnöke úgy véli, hogy a fejlődés töretlen marad és 2020-ra akár meg is duplázódhat(!) a kis sörfőzdék száma.
Jó néhány független sörgyár is próbálkozik a szortiment szélesítésével, de a multicégekre ez alig jellemző. Többnyire beérik a klasszikus típuskkal, a výčepní, ležák, speciál szentháromságán nem lépnek túl, kínálatukat a tízes, a tizenegyes, a tizenkettes világos és barna jelentik, ritkán nyitnak a specialitások, mint például az ünnepi vagy a szűretlen sörök irányába. Addig a az országszerte megtalálható kisüzemi sörfőzdék kínlatábana hagyományosnak számító lágersörök mellett mindenféle felsőerjesztésű söröket, készítenek – IPA, stout, porter, búza- és rozs sört, de nem riadnak vissza a gyümölcsös sörök főzésétől sem.
A kisüzemi sörfőzdék megtalálhatók szerte az országban mindenütt, a nagyvárosoktól a pár ezer fős kisvárosig, de a fontosabb turistacélpontok közelében is. Prágában a három iskolai sörfőzde és a Staropramen mellett közel harminc sörfőzde-söröző működik. az ország második legnagyobb városában, Brnóban is van hét, Pilsenben a gigászi Urquell árnyékában is vidáman megél nyolc.