Olvasási idő: 3 perc

Vagyis a feltett kérdésre, hogy barna-e a barnasör, a válasz az, hogy nem feltétlen, hiszen a magyar nyelvben egyaránt barnasörnak tituláljuk a black IPA-t, a dark ale-t, a stoutot, a portert, a dunkelt, vagy akár a schwarzbiert is.

Vagyis a sötét söröket barnasörnek nevezni körülbelül annyira informatív, mint egy borról az mondani, hogy vörösbor.   

Szóval a barnasör nem sörtípus, mert mint a felsorolás is mutatja, igen nagy különbség van különféle sötét sörök között, mind színben, mind testességben, mind alkoholtartalomban, mind kortyérzetben.

A szín legfontosabb meghatározója a maláta. Amíg a világos maláta gyártását nem sikerült megoldani, a legtöbb sört barna sörként lehetett volna leírni. A barna, vagy sötét kifejezés is azóta használatos, mióta elterjedtek a halvány maláták. A szín- és ízprofilt azóta már tudatosan állítják be különféle modern stílusú sötét maláták, mint a kristály-, karamell-, vagy csokoládémaláta.

Az egyik oka annak, hogy a sötét sörök sötét színűek, mert főzésükhöz jellemzően több malátát használnak, mint a világos söröknél. A sötét sörök ízük is összetettebb, köszönhetően a többféle malátának. Ennek is köszönhető, hogy a pörkölt mellett megjelenik a dió, a karamell, a csokoládé, vagy éppen a kávé markáns íze is.

Amint azt már megállapítottuk, a sötét sör több alkoholt és kalóriát tartalmaz, ami miatt ez a sör sokkal laktatóbb, mint a világosabb sörök. Többek között ezért is tekintenek gyakran a sötét sörökre, mint téli italokra, amiben szerepet játszik a melegséget sugárzó szín és az is, hogy a sötét sörök fogyasztási hőmérséklete is magasabb, mint a világosoké.