Olvasási idő: 6 perc

Třeboň a dél-cseh mocsárvidék szélén jött létre a 12. században. 1341-ben kapott városi jogokat. 1366-ban az egyik leggazdagabb család, a Rožmberkek kezébe került, az ő idejük alatt vált az ingoványos terület a halastavak gyönyörű vidékévé és ekkor épült a város reneszánsz erődítménye is. Třeboň a 17. században élte igazi fénykorát, amikor Petr Vok a várost a család székhelyévé emelte. Halálát követően a város többször is gazdát cserélt, mígnem 1660 körül a Schwarzenbergek vásárolták meg. A kastély azonban többé nem szolgált uradalmi székhelyül, és a város jelentősége csökkent, ugyanakkor megőrizte történelmi arculatát.

A fejlődést elsősorban a haltenyésztésének köszönhette – pontyvárosnak is nevezik – és sokat jelentett az 1960-ban megszerzett fürdővárosi státusz is. A gyógyítások során elsősorban a környező vidék iszapját használják fel: Bohumil Hrabal írót is kezelték itt. A 9000 lakosú város kisebb, mint a Svét, azaz Világ nevű halastó, amelynek partján fekszik. A környéken mintegy 6000 halastó köztük a legnagyobb a Třeboňtól északra található a Rožmberksky rybník.

 

Kevés európai sörgyár büszkélkedhet olyan tradíciókkal, mint a třeboňi, amelyet 1379-ben alapítottak. Működtetésében szerepet játszottak az Ágoston-rendi szerzetesek is. 1482-től a Rosenberg család lett a sörfőzde új tulajdonosa. A család több főzdét is birtokolt, de a třeboňi fejlesztését sem hanyagolta el.  A jelenlegi gyárépület helyén, az új tulajdonos a Schwarzenberg család 1706-ban egy új sörgyár építésébe kezdett, amely 1712-re fejeződött be. A sörgyár mai formáját az 1800-as évek második felében nyerte el és akkoriban az 5 millió literes évi termeléssel a legnagyobbak közé tartozott és számtalan országba exportálták a třeboňi sört.
Az első világháborút követően a termelés felére csökkent és a  gyár válságát csak tovább fokozta a müncheni egyezmény, majd a második világháború, míg végül 1945 elején teljesen leállt a gyártás. Államosítás után a třeboňi sörfőzde előbb a České Budějovice-i gyár alá tartozott, majd társvállalat lett a Délcseh Sörgyárak trösztjében, melyet 1992-ben privatizáltak. A vállalatcsoportban érthetetlen módon háttérbe szorult a Bohemia Regent márka, olyannyira, hogy még az üzem megmaradása is veszélybe került. Végül 2000-ben önálló részvénytársasággá szervezték az üzemet és az új tulajdonosi kör meghozta a fellendülést is, ismét emelkedik a sörgyár termelése és a márkanév ismét régi fényében ragyog.
 

Petr Vok z Rožmberka (1539–1611) a Rožmberk család utolsó tagja, reneszánsz bonviván és szenvedélyes gyűjtő. Uradalmának központját, köztük mintegy 11 ezer kötetes könyvtárát Český Krumlovból Třeboňba helyeztette át. Ezért a hálás utókor halálának négyszázadik évfordulójára a Bohemia Regent sörgyár  egy a sörök között igazi különlegességnek számító speciální řezané-t. rólnevezte el. A řezané magyar fordítása vágott, de általában helyesebb, ha barna és világos sörök keverékéről beszélünk. A Petr Vok esetében azonban a gyártó sem beszél „vágásról”, hanem egy tradicionális recept újragondolásáról.

A Petr Vok a vienna – azaz az Anton Dreher nevével fémjelezett bécsi típusú – sörök lassan feledésbe merülő ízvilágát idéző, finoman malátás, mahagóni színű sörkülönlegesség. A sör különlegességét hangsúlyozza, hogy a sörfőzde a palackba fejtett sört kizárólag 0,33-as, díszes üvegben hozzák forgalomba és természetesen jut sör a hordókba, így a sörcsapok alá is. 

Hasonló dombornyomott palackot kapott a sörgyár másik két különlegessége is a tizennégyes Prezident és a tizenhatos Kníže is. A gazdagon komlózott, mégis malátás karakterű, a szűretlen sörök frissességét idéző sör, a Prezident a maga 6 százalékos alkoholtartalmával már a baksörök világát idézi. A Kníže még ezen is túltesz! A 7,2 százalékos alkoholtartalom még jobban kihangsúlyozza a bőségesen adagolt žateci komló keserű ízvilágát, melyben szinte észrevétlen marad a malátásság, mely itt elsősorban a sor testességét erősíti azt viszont nagyon is érzékelhetően. A szűretlenül csapolt Kníže a kocsmárostól is különleges bánásmódot igényel, hiszen a csapra vert hordóban könnyen megindulhat egy nem kívánt másodlagos erjedés. A Bohemia Regent tmavý ležák a klasszikus tizenkettes cseh fekete sör, pörkölt malátás, vajas, karamellás felhangokkal, kerek testtel, visszafogottan komlós utóízzel.