Olvasási idő: 2 perc
A magunk részéről a világért sem szeretnénk elrontani ezt a nagyszerű ünnepet, hiszen pontosan tudjuk, hogy milyen nehéz is volt talpon maradni az 1990-es években gombamód szaporodó kisüzemi sörfőzdéknek. A tisztesség azonban mégis azt kívánja, hogy cáfoljuk a Stari elsőségét. Ugyanis egyszerűen nem igaz!
Ha valóban az első hazai kisüzemi sörfőzde megnyitásától számítjuk a magyar kisüzemi sörfőzés történetét, akkor idén októberben már annak a harminckettedik születésnapját ünnepelhetjük. Ugyanis az első modernkori magyarországi sörfőzde, a Kaltenberg Bajor Királyi Sörfözde, 1985. októberében kezdte meg működését. Hatalmas szenzáció volt ez akkoriban és a sörrajongók zarándokhelyévé vált a Kinizsi utcai söröző. A korszerű HBH-típusú berendezéssel kíváló láger söröket főztek, a vendégek őszinte megelégedésére.
A Morvai János vezette HBH a nyolcvanas és kilencvenes években több sörfőzdét is felépített, idehaza és külföldön egyaránt. Nevükhöz fűződik a kilencvenes évek utolsó sörfőzdéjének – a zalalövői Kapucinusnak – a műszaki berendezése is 1997-ben. Ezt követően egészen 2010-ig nem épült Magyarországon új sörfőzde.
A HBH sörözők mellett – ugyancsak a Stari előtt – 1991-ben kezdte meg a sörfőzést a tiszafüredi Jäger Sörfőzde. A cég egyúttal sörfőzdei berendezések gyártásával és sörfőzdék építésével is foglalkozott. Később Gyenge Zsolt Söripari Vállakozása Osterbrau néven kezdte meg sörfőzdék összeszerelését. Rajtuk kívül még a Blonder berendezései is igen elterjedtek voltak Magyarországon, ahol 1997-ig több mint 300 (!!!) sörfőzde kezdte meg működését.
Az, hogy ezek kilencven százaléka miért ment tönkre, alig több mint egy évtized alatt, ezzel a témával egy következő bejegyzésben szeretnénk foglalkozni.