Olvasási idő: 3 perc
Így van ez annak ellenére, hogy szinte a világ minden országában a legnépszerűbb sör manapság is egy – többnyire helyi, vagy licenc – ászoksör. Ez húsz-harminc éve még evidens volt, hiszen a sörfőzés egyet jelentett a nagyüzemi sörgyártással, aminek technológiája a lágerekre lett kialakítva. Ez is oka annak, hogy a lágerek meglehetősen alul reprezentáltak a kézműves sörfőzésben.
Az ászoksör lényege, hogy alacsonyabb hőmérsékleten történik az erjedés, ami lassabb folyamatot jelent – ezért kétszer-háromszor annyi ideig tart, mint a felsőerjedésű söröké. A lassabb erjedés mellett a hagyományosan főzött lágerek ezután hosszú ideig tartó, alacsony hőmérsékletű ászokoláson mennek keresztül, ami alsó hangon több hétig, de akár több hónapig is eltarthat.
Az ászokolás célja, a főerjedés után visszamaradt extrakt teljes vagy egészen kis mennyiségig való leerjesztése, a sör dúsítása, illetve telítése szénsavval, a sör természetes derítése az élesztő és más zavarosodást okozó anyagok leülepítésével, az íz érlelése, nemesítése és lekerekítése. Mindennek lassan és folyamatosan kell megtörténni, ami idő- és költségigényes és ez a megafőzdék méretgazdaságossága nélkül, nagy mértékben megdrágítja a folyamatot, vagyis végeredményben a sört.
A költségek mellett van még egy fontos oka, hogy a kézműves sörfőzők inkább ale-ket főznek. Ez pedig az, hogy az ászoksörök kényes tételek, mert profiljuk lényege, hogy kiválóan képesek bemutatni a maláta és a komló finom ízeinek harmóniáját. Viszont mivel nem túlozza el egyik összetevő jelenlétét sem, rögtön kiderül, ha egyensúlyhiányos a receptje, vagy ha malőr történik készítése során.
És még valami!
A fogyasztók többsége az ászoksört azonosítja a pilseni típussal. Holott a szakemberek legalább harmincféle lágert különböztetnek meg. Így például ide sorolható a német Helles, a Dreher féle Vienna, az erősebb Märzen, a malátásabb Dortmunder – hogy csak néhány európai világost említsünk. De ebbe a rokonságba tartozik a félbarna cseh polotmavý és a német Dunkel, a klasszikus fekete Schwarzbier, a füstös Rauchbier, vagy sokak nagy kedvence a baksör és annak legerősebb változata az Eisbock.