Olvasási idő: 2 perc
1844-ben nemcsak a sör árát emelték, hanem a kenyérét is. Ez utóbbi azonban nem verte ki a biztosítékot a lakosság körében. Az viszont annál inkább, amikor a bajor király – a Münchent egyébként felvirágoztató – I. Lajos egy pfenniggel rendeletben emelte meg a sör árát.
Március 1-jén már este zavargások robbantak ki München belvárosában. Mintegy kétezer polgár tört be a királyi sörfőzdébe, tört, zúzott és – bár erről szemérmesen hallgatnak a történelem könyvek – természetesen ha már ott voltak, a sört is megitták.
A zavargások megfékezésére hiába rendelték ki a katonaságot, amely megtagadta a felkelők elleni fellépést. Mivel minden további intézkedések eredménytelenek bizonyult, a király 1844. március 5-én visszavonta a sör áremelését.
1844 októberében I.Lajos még tovább ment. Elrendelte, hogy a müncheni Hofbräuhausban, a sör árát öt pfennigre csökkentsék. Mint indokolta, azért, hogy az egészséges és olcsó innivaló megfizethető legyen a katonaságnak és a munkásoknak is.
Az 1844-es müncheni sörforradalmat megkülönböztetésként nevezik elsőnek, mivel 1888-ban újabb felkelés történt a sör áremelkedése miatt.
Egy müncheni sörcsarnokban próbált puccsot kirobbantani Hitler:
https://drinkunion.hu/cikk/hitler_sorpuccsa
Az illusztráción I. Lajos bajor király