Olvasási idő: 3 perc

Az 1985-ben nyílt Fregatt szemléletében követte az angol pubok berendezését és szokásait, a teljes átéléshez egy valami azonban hiányzott – egy autentikus angol, vagy ír sör.  Komma László volt a kapitány, akinek minden szocreál trükköt be kellett vetnie, hogy a pub egyáltalán megnyílhasson. Az autentikus sör behozatala azonban neki sem sikerült, hiszen ez a Monimpex és más impexek, illetve a hét hazai sörgyár privilégiuma volt.

Ennek ellenére még évekig telt házzal ment a Fregatt, hogy aztán a törzsvendégek és a pesti sörkedvelők őszinte örömére, 1992. októberében, végre csapra verjék kis hazánkban az első Guinness sört. Ez sem volt egyszerű menet, de a tulajdonosnak itt is sikerült megoldani a gordiuszi csomót.

A Guinness ennek köszönhetően, az akkor már Drehernek nevezett kőbányai sörgyár közbeiktatásával, jutott el a Fregatt és a többi angol, vagy ír pubba. Mert 1992-re már több ilyen típusú söröző is nyílt, többek között a hálózatot építő John Bull révén.

Néhány évvel később a Guinness és Kilkenny sörök importja a Liquid Goldhoz került, ami mintegy húsz éven át gondoskodott arról, hogy Írország fekete aranya eljusson a sörkedvelők minél szélesebb táborához. A cégnek köszönhetően az ír sörökből  évente négyezer hektoliter csúszhatott le a kiszáradt magyar torkokon.

Persze az ami nálunk szuperprémium kategória az valójában egy kellemes alig több mint négy százalék alkoholtartalmú stout, amiből egy ír kocsmabubus jó néhányat benyakal egy-egy alkalommal. Ezt itthon kevesen engedhetik meg maguknak, hiszen a Guiness draught 0,44 literes kiszerelésben nem igen kapható nyolcszáz forint alatt, a sörözői árak pedig jóval ezer felett járnak.

2022. január elsejétől a Guinness hazai forgalmazója a bőcsi sörgyárat is birtokló Molson Coors lesz, miután megállapodott a Guinness tulajdonosával a Diageo-val, ami a világ egyik legnagyobb italforgalmazója. A remények szerint ennek köszönhetően olcsóbb lesz a Guinness és a Kilkenny itthon, de vannak aggodó hangok is, amik a hazai gyártástól féltik a világ egyik legnagyobb sörmárkáját.

Ettől azonban nem kell félni, hiszen a Guinnesst eddig is ötven országban gyártották és világszerte kapható, tehát ha meg kell ugrani az ezt az akadályt, Bőcsön is meg fogják.ugrani.

 

A tranzakcióról bővebben ITT