Olvasási idő: 3 perc

2020-ban azonban közbejött egy vis maior, a koronavírus járvány. A járványügyi intézkedések elsősorban a nyilvános helyeknek a bezárásáról rendelkeztek. Így nincs mozi, színház, fesztiválok, koncertek és bezártak a vendéglátóhelyek is.

A vendéglátás és a turizmus egyik napról a másikra lenullázódott, számtalan ember elvesztette a munkahelyét. A kézműves sörfőzdék számára ez mélyütés volt, többségük ugyanis vendéglátóhelyi és rendezvényi forgalomra alapozta eddig az eladásait.

Alig akadt olyan sörfőzde, mely értékesítéseinek számottevő részét a hiper- és szupermarketekben realizálta volna, de még ezek számára is a kocsmák bezárása, a sörfesztiválok megrendezésének tilalma pótolhatatlan veszteségeket okozott.

Az a néhány szaküzlet, amely a sörkülönlegességekre specializálta magát, többnyire Budapesten és néhány vidéki városban működött, de a kijárási korlátozások miatt az ő mozgásterük is meglehetősen korlátozott volt és házhozszállítást is csak kevesen vállaltak.

A járvány okozta károk enyhítésének első eleme az „utcán át”, azaz az elvitelre történő értékesítés volt, de ez sok esetben még a nyitva tartás költségeit sem fedezte. Arról nem is beszélve, hogy az emberek többsége – kényelmi szempontokból – az otthoni fogyasztásra szánt sört inkább a hiperekben vásárolta meg.

A következő lépésben a sörfőzdék, italnagykereskedések elkezdték megszervezni a házhozszállítást, aminek a sör esetében nem igazán volt gyakorlata. Az persze más kérdés, illetve az az igazi kérdés, hogy a járványt megelőzően miért nem alakult ki a sörök házhozszállítása.

Hiszen az nagyon jól tudható, hogy a kisüzemek általában csak saját környezetükben és Budapesten értékesítettek, így vidéken élők számára egy-egy sörkülönlegesség beszerzése nem igazán volt egyszerű. Talán pont a házhozszállítás lehetett volna korábban is a megoldás a terjeszkedésre.

Az ma már közömbös, hogy eddig miért nem volt elterjedtebb a sör házhozszállítása. A kérdés most az, hogy a jelenlegi helyzetben lehet-e nyereséges a házhozszállítás? Kiépülhet-e egy hálózat, mely a járvány elmúltával is működik?

Ha az utolsó két kérdésre igen lesz a válasz, akkor a sok szomorúság mellett, valami haszna is lesz a rendkívüli helyzetnek.