Olvasási idő: 2 perc
Ez a bizonyos sörpárlat olyan alkoholos ital, melyet a friss sör szokásos nyomáson történő közvetlen lepárlásával készítenek úgy, hogy a párlat alkoholtartalma 86%-nál kisebb legyen, és rendelkezzen a sör jellemző érzékszervi tulajdonságaival.
A cseh és morva vidékeken a középkorban mindenütt főztek sört, és ha „töményebbet” szerettek volna inni, a legkézenfekvőbb a sör lepárlása volt. Nem véletlen, hogy a ipari szeszfőzés kialakításáig a legjelentősebb röviditalnak számított, de az aromákkal ízesített ipari szeszek elterjedése nyomán sokat veszített jelentőségéből.
A cseh Rudolf Jelinek „sörpálinka” a Starobrno barna söréből készül. Ennek megfelelően a párlatot intenzív illat jellemzi, valamint malátás-édeskés íz. Nem véletlen, hogy íze kicsit a friss whiskyre hasonlít, hiszen hasonló gabonás-malátás alapokon nyugszik.
A dél-tiroli Bolzano söréből készül a helyiek sörpárlata, melyet tölgyfahordókban érlelnek – és ez adja külöleges ízét. A whiskys analógia itt is elmondható, de lényeges különlegesség, hogy a sör főzéséhez használt komló a sörpárlatoknak is – készüljenek bármilyen sörből – extra különleges aromát ad.