Olvasási idő: 2 perc
A grimbergeni apátságot, ahol már a középkorban is főztek sört a szerzetesek, francia forradalmárok 1798-ban felgyújtották. Szerencsére azonban a forradalmi hevület csillapodása után nem csak a kolostor épületét újították fel, de a falak között zajló sörfőzést is folytatták.
Az eredeti sörfőzde a huszadik század második felében szűnt meg, a márkanevet eladták a Maes sörfőzdének, mely a későbbiekben a Heineken egyik fontos brandje lett. Az itthoni is kapható Grimbergen sörök a Brüsszeltől néhány kilométerre levő Maes sörfőzdében készülnek. A szerzetesek pedig a mai napig élvezik a Grimbergen sör eladásai utáni jogdíjak áldásait.
A bevezetőben említett sörfőzési „szakkönyv” régi latin és holland nyelven íródott. Lefordításához az apátság ebben önkéntesek segítségét is kérte. A végeredmény igazolta a befektetett munkát, a könyvből rengeteg részlet derül ki a szerzetesek sörfőzési módszereiről, különös tekintettel a komló használatára.
A Marc-Antoine Sochon sörfőző mester vezetésével megfőzött új Grimbergen sör 10,8 százalékos alkoholtartalmával követi az apátsági erős sörök hagyományait. A tervek szerint 2020-ban újrainduló apátsági sörfőzde évi tízezer hektolitert fog főzni, elsősorban a francia és belga piac számára.
Foto: The Guardian