Olvasási idő: 3 perc
Egy átlagos cseh körülbelül három és fél deci sört iszik naponta, beleértve a csecsemőket és az absztinenseket is – derül ki a Cseh Sörfőzdék és Malátagyárak Szövetségének éves beszámolójából, mely szerint idén is folytatódik az alkoholmentes sörök és az ízesített sörök népszerűségi trendje.
Tomáš Maier, a Cseh Élettudományi Egyetem közgazdásza szerint különösen a fiatalabb generáció keresi a kevésbé hagyományos, például a savanyú söröket. „Az alkoholmentes sörök szegmense nem csak a társadalom egy részének az úgynevezett egészségesebb életmódra való átállása miatt növekszik, hanem a fokozódó motorizáció miatt is. További ok az alkoholmentes sörök folyamatosan bővülő választéka és egyre jobb minősége lehet.” – tette hozzá Maier.
A legnagyobb érdeklődés az üveges sör iránt van, ami a teljes termelés 40 százalékát jelenti. 30 százalékkal a hordós sör a második, míg a dobozos sör 20 százalékkal következik. Sajnos a csapolt sör fogyasztása a kocsmákban már régóta csökken, a 2022-es enyhe növekedés után tavaly ismét a teljes termelés 30 százalékára esett vissza a kocsmák és éttermek sörértékesítése, holott tizenöt évvel korábban a cseh sörök több mint felét éttermekben itták meg.
Az egyik oka annak, hogy a kocsmákban elfogyasztott sör aránya hosszú távon csökken, ennek oka a bolti és a vendéglátói árak közti különbség növekedése. A Qerko applikációs és QR fizetési rendszer idén márciustól májusig tartó statisztikái szerint az emberek átlagosan három sörnél kevesebbet fogyasztanak el egy étterembe vagy kocsmába látogatva, átlagos sörköltésük pedig alkalmanként 155 korona körül mozog.
A cseh sörfőzdék tavaly mintegy 20 millió hektoliter sört főztek. Ebből 15,2 millió hektolitert Csehországban, a többit külföldi exportra szántak. A cseh sört leggyakrabban Szlovákiába, Németországba és Lengyelországba exportálják. Tavaly a sör importja is csökkent, több mint ötödével.