Olvasási idő: 2 perc
Amikor a 1559-ben a Loreč-erőd Ondřej Daczický birtokába került, azt reneszánsz stílusban újjáépítette. Az épületegyüttesben 1573-ban létrehozták a mai sörfőzde elődjét. A sörfőzési hagyomány alapjait Václav Daczický alapozta meg, aki fiával, Ondřejjel együtt 1585-ig birtokolta a Kutná Hora-i sörfőzdét.
A Kutná Hora-i városi sörfőzdében, bár különböző cégek főztek itt sört, évszázadokig folyamatos volt a termelés. 2009-ben azonban a Heineken vette meg a sörfőzdét, de nem folytatta a sörfőzést. A gyártóberendezéseket nagyrészt leszerelték és elvitték.
Az ingatlan szerencsére a város tulajdonában maradt és több éves szünet után, 2015-ben sikerült a városnak új tulajdonost és mecénásokat találnia a sörfőzde újjáépítésére és a Kutná Hora Városi Sörgyár ismét Lorcában telepedett le, ezúttal a Pivovarý Koruna Česká tulajdonában.
2016-ban megkezdődött a sörgyár rekonstrukciója Ismét lágertartályok kerültek az egykori kolostor pincéibe és a tradíciónak megfelelően nyitott erjesztőkádakban erjesztették a régi receptek alapján készített söröket. 2017-ben már csapra is verték az első söröket. Sajnálatos módon azonban az öt-hatezer hektoliter éves kapacitású sörfőzde 2022-re fizetésképtelenné vált, így amennyiben nem talál új tulajdonost ismét a bezárás réme fenyegetheti a sörgyárat.
A szomorú helyzetet a Csehország egész területén Enapo élelmiszerboltokat üzemeltető Rosa Market csődje idézte elő, amely most megválna a résztulajdonában levő Kutná Hora-i és a břeclavi sörfőzdétől. A sörfőzdék eladási terveit nehezíti, hogy sörgyári technológia – legalábbis Kutná Horában – a Smart transporté, míg a gyártási receptek és a védjegyek a Pivovary Koruny české tulajdonában vannak.