Olvasási idő: 3 perc
Az újabb sörfőzde alapítási hullám két dologban mindenképpen különbözik attól, ami a kilencvenes években zajlott. Egyrészt az akkoriban alapított főzdék elsöprő többsége vidéken működött, másrészt kizárólag láger söröket főztek – inkább kevesebb, mint több sikerrel. Nem véletlen, hogy az egykor működő mintegy háromszázötven főzdéből a kétezres évekre már csak harminc maradt talpon.
Az új főzdeépítési láz évtizedünkben kezdődött, elsősorban a fővárosban és hátat fordítva a hazai kisüzemi tradícióknak, az új főzdék már a felsőerjesztésű sörökkel próbálkoztak. A piaci szegmens bár szépen fejlődik, elég szűkös.
A kivételeket erősítő Kecskeméti Sörmanufaktúra működése 2016-ban indult. Lévén, hogy a két alapító Gönczi Imre és Lénárt András műszaki emberek, így arra vállalkoztak, hogy egy leszerelt Blonder sörfőzde berendezéseit építik újjá – ez sem megszokott az újhullámos sörfőzdék esetében. Az viszont rendkívülinek nevezhető, hogy legfontosabb termékük egy klasszikus tizenkettes pils.
Lénárt András Csehországban tanulta a sörfőző szakmát, így megvolt a kellő tapasztalat a típussal kapcsolatban. A dekokciós cefrézéssel, Csehországból importált szérűcsíráztatott malátával, Magnum és Saaz komlókkal készülő sör sikert aratott a fogyasztók körében is és legutóbb a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületének a versenyén is Ezüst Diplomát szerzett.
A kisüzemi sörök piacán azonban úgy tűnik, hogy nem lehet boldogulni felsőerjesztésű sörök nélkül így ezek is megtalálhatók a Kecskeméti Sörmanufaktúra szortimentjében. Így főznek már német búzasört, IPA-t, APA-t, stoutot is. A kínálatból nem hiányozhatnak a gyümölcssörök az inkább édeskés málna és a fanyar meggysör sem.
A Kecskeméti Sörmanufaktúra söreit ezen a hétvégén a Corvin Szezonnyitó Sörfesztiválon is megkóstolhatják.