Olvasási idő: 3 perc

A múlt század elején a gyárépítésre kiszemelt terület, bár csak kőhajításnyira, de kívül volt a város közigazgatási határán, viszont itt vezetett a forgalmas vasútvonal České Budějovice és Bécs felé. Így alkalmasnak találták arra, hogy itt kezdjék meg 1910-ben a negyedik pilseni sörfőzde építését, mely elkészülte után egész Ausztria-Magyarország legmodernebb sörfőzdéje lett. A cégnek az ambíciói is nagyok voltak, de emiatt szálka lett a régebbi pilseni sörfőzdék szemében. Az akkori pilseni sörfőzdék – a Měšťanský pivovar (a későbbi Prazdroj), První plzeňský akciový pivovar (a Gambrinus gyártója) és a Plzeňský společenský pivovar (azaz a Pivovar Prior) – rosszul fogadták a konkurenciát.

A Světovar azonban ennek ellenére lendületesen próbálkozott, és a kezdet ígéretes volt. Sajnos azonban jött az első világháború, mely után a cseh sörgyáraknak  számottevő piaci veszteséget kellett, hogy elkönyveljenek. A húszas években mégis sikerült talpra állnia a sörfőzdének, miután megerősítette mind belföldi, mind külföldi piacait. Ekkor azonban újabb csapás érkezett, a gazdasági világválság, amelyet a Světovar már nem bírt el. 1932-ben az egyik nagy pilseni riválisa, az ugyancsak pilseni Gambrinus vásárolta meg.

Ennek ellenére a Světovar márkanéven még a szocializmusban is főztek sört, de ez csak nevében volt Světovar (Weltbrau), valójában a palackjába a tizenkettes Gambrinus került. 1933-ban aztán a Měšťanský pivovar megvásárolta a Gambrinust, és mivel a negyedik pilseni sörfőzde a Pivovar Prior már 1925 óta nem működött* – egyetlen nagy sörfőző cég maradt Pilsenben, a Prazdroj.

A sörgyártás befejezése után a Světovar épületeit az új tulajdonos palackozónak és raktárnak használta, majd a második világháború után a csehszlovák hadsereg költözött ide. Az 1990-es években lényegében egy elhagyatott, lepusztult terület lett az egykori sörgyári telek, amelyet időközben körülölelt a terjeszkedő város. 

*Az első világháború után a Pivovar Prior részvényeinek többségét a Měšťanský pivovar vásárolta meg és 1925. március 31-én leállította az üzemben a sörgyártást. A sörfőzde helyiségei ezután már csak palackozó üzemként működtek.