Olvasási idő: 3 perc

Addig számtalan kisméretű cseh sörfőzdében főleg ale típusú söröket főztek. A lágerek annyira divatba jöttek a 19. század második felére, hogy egyre másra alakultak – legtöbbször részvénytársasági formában – az alsóerjedésű sörök főzésére berendezett sörgyárak. Ez a tendecia odavezetett, hogy csak 1860 és 1870 között közel háromszáz kis sörfőzdét zártak be, melyek nem bírtak versenyezni a nagy sörgyárakkal, melyek ebben az időszakban egyértelműen a megbízható minőséget jelentették a közönség számára.

Az külön érdekesség, hogy Prága külvárosában Branikban tizenhárom régi sörfőző állt össze, hogy 1899-ben „Společenský pivovar pražských sládků” néven megalapítsák a braniki részvénysörgyárat, mely 1900. szeptemberében kezdte meg a sörfőzést. A Jan Herain által tervezett sörgyár hét épületből állt és a gyár természetesen rendelkezett malátázóval is és kéménye nem kevesebb, mint negyvenkilenc méter magas volt.

A braniki sör nagyon hamar népszerű lett Prágában és a távolabbi vidékeken is. A „kötelező” világos lágereken kívül a gyár specialitásának számítottak a különféle barna és fekete sörök, mint a Malvaz, a Slaďák, a Mnichovák vagy Chantecler noir. A braniki sörgyár már a kezdetkor is évi százötvenezer hektoliter sört főzött, amit folyamatosan növeltek. Amikor 2005-ben elérték az egy millió hektolitert, az akkori tulajdonos Interbrew, szerette volna bővíteni a gyárat.

Erre azonban, mivel az épületegyüttes műemléki védelem alatt áll nem volt lehetőség, ezért 2007-ben leállították a sörgyárat és a termelést, azaz a braniki márkákat, áthelyezték az ugyancsak Interbrew tulajdonban levő Staropramen sörgyárba. Születtek ugyan tervek az épület hasznosítására, de ezek közül egyelőre semmi nem valósult meg. A gyönyörű épületben különféle bérlők költöztek, működnek itt műhelyek, stúdiók, üzlethelyiségek egyaránt.

Sőt! 2014-óta a „Moucha” sörfőzdének köszönhetően a sör is visszatért Branikba, ahol már nemcsak lágerek, hanem az új trendeknek megfelelően ale-k is készülnek.