Olvasási idő: 2 perc

A három nagy prágai sörfőzde – a braniki, a smichovi és a holešovicei – melyeket a 19. század második felében alapítottak, szép lassan, de biztosan szorította ki a piacról kisebb főzdéket és ezzel előidézte megszűnésüket.

A felsorolt három közül a holešovicei 1897-ben kezdte meg működését. A gyár rövidesen a legnagyobb csehországi sörfőzdék közé emelkedett és már a századfordulón a bővítéséről döntött az igazgatótanács.

Az első világháborút megelőző évben már százhatvanezer hektoliter sört főztek, köztük olyan népszerű márkákat mint a fekete tizennégyes Cardinal, vagy a tizenötös világos Primátor. A fejlődés töretlen volt és az 1948-as államosítás után is folytatódott.

A holešovice sörgyárat beolvasztották a „Pražské pivovarů” állami sörtrösztbe és a termelés elérte a négyszázezer hektolitert. Legnépszerűbb sörük a Měštan márka volt. A töretlen fejlődés egészen a rendszerváltozást követő évekig tartott.

A „Pražské pivovarů” tulajdonosa az angol Bass ugyanis úgy döntött, hogy 1998. január elsejével bezárja a sörgyárat. Szerencsére az egykori sörfőzde épületegyüttesét nem bontották el, hanem irodaházzá alakították.

Prága hetedik kerületében 2013-óta ismét működik – igaz csak egy kisebb sörfőzde – a Pivovar Marina, melynek egyik söre – a Holešovický ležák – a városrész nevét ismét feltette Prága sörtérképére.