Olvasási idő: 3 perc
A sörfőzde építésére vonatkozó javaslatot a náchodi tanácsosok 1871. június 30-án hagyták jóvá, a következő év áprilisában ünnepélyesen letették az üzem alapkövét. 1873 októberében már kapható volt a sörfőzde tíz- és tizenegy fokos söre. A következő évben már csaknem tizenegyezer hektoliter sört főztek.
Az első igazán különleges sört az akkor még Pivovar Náchod névre keresztelt sörgyár készítette 1908-ban. A tizenötös Salvator igazi „gyógytápsör” sör volt, amelyet „főleg vérszegényeknek és lábadozóknak ajánlottak” Amikor 1935-ben egy új tizenkettes sört főzték, bevezették be a Primátor védjegyet és a főzde is felvette a Primátor nevet. (Az -ator végződés a német terminológiában a csúcstermékeket – például a Paulaner Salvator – jelzi.)
A privatizációs folyamat során 1993-ban ismét a város tulajdonába került, ami részvénytársasággá alakította a gyárat. Öt évvel később komoly értékesítési és pénzügyi válságon ment keresztül a náchodi sörfőzde. Emiatt sok alkalmazottat elbocsátottak, és a tulajdonos, Náchod város a magánkézbe adását fontolgatta. A megoldást az jelentette, hogy a gyárban bátran túlléptek a csehekre jellemző, az extrémitást nélkülöző, kizárólag tradicionális főzeteken, és igazi különlegességekkel is meglepték a Primátor sörök híveit.
A különleges sörök főzése 1995-ben a tizenhatos Exkluzívval kezdődött és 1998-ban a huszonegyes Imperiallal folytatódott. Ezek sikeres bevezetése után egy évvel a sörfőzde elkezdte gyártani Csehország legerősebb sörét, a huszonnégyes, sötét színű, tíz és fél százalék alkoholtartalmú Primátor Double-t.
A Pivovar Primátor a különleges sörök egyik úttörője a cseh piacon, és 2003-óta főz felsőerjesztésű söröket. Az első a sorban egy bajor típusú búzasör, azaz Weizenbier volt, ezt követték az angol mintát követő sörök, a stout, az IPA és az EPA. A főzde 2012-ben Chipper márkanéven piacra dobott egy grapefruittal ízesített, alacsony alkoholtartalmú búzasört is. A Primátor ma Csehországban a felsőerjesztésű sörök legnagyobb gyártója, de Náchodban nem feledkeznek meg a klasszikus lágerről sem.
A sörfőzde a libereci LIF cég tulajdona, amely 2009-ben 150 millió koronáért vásárolta meg a várostól. A csehországi LIF csoporthoz tartozik még a Svijany és a Rohozec sörfőzde. Honlapja szerint a Pivovar Primátor jelenleg 87 alkalmazottat foglalkoztat, és mintegy százhúszezer hektoliter sört főz évente. A termelés több mint harminc százalékát exportra szánják.
2020 februárjában új sörfőző, Pavel Novák lett a fősörfőző. Petr Kaluža helyett, aki azóta az egész sörfőzdét irányítja.