Olvasási idő: 2 perc
Nem véletlen tehát, hogy a barna sörök színével elégedetlen sörfőzők, különféle adalékokkal tovább sötétitik a barna söröket. A leggyarabban használt feketítő anyagok a festőmaláta, a pörkölt árpa és a cukorkulőr. Barna sört természetesn elő lehet állítani világos sörből is, kizárólag színezőanyagok segítségével is.
Érdekesség, hogy a festőmalátával világos sörből készített barna sörök íze inkább a világos sörökére emlékeztet és hogy habja is fehér marad, míg a pörkölt malátával főzött sörök esetében a hab is kap egy enyhe, barna árnyalatot.
A sötét sörtípusok felsorolása egészen impozáns. Brit porter, stout, imperial stout, német Schwarzbier, a sötét bak- és duplabaksör, valamint a skandináv és balti országok balti portere és az amerikai eredetű black IPA is erre a listára kívánkozik. Ezek főzéséhez, változó mennyiségben, csokládémalátát is használnak, A legtöbbet talán a balti porterhez, amit igen erős kakaós karakter jellemez.
A sötétre pörkölt maláta azonban költséges mulatság, ezért nagy megkönnyebbülés fogadta 1817-ben Daniel Wheeler újítását a festőmalátát. A Black Patent Malt rövid idő alatt igen népszerű lett a sörfőzők körében, hiszen így olcsóbb maláták felhasználásával létrehozhatták a sör gerincét, majd a színét fekete malátával módosíthatták.
A fekete sörök népszerúsége azóta is töretlen az ínyenc sörivók körében, mivel az ilyen sörök általában testesebbek, mélyebb és összetettebb aromákkal rendelkeznek, amelyek elsősorban a malátaból származnak. Ezzel szemben a világos, könnyebb söröket olyan ízek jellemzik, amelyekben a komló dominál frissítő keserűségével.