Olvasási idő: 3 perc
Ha élt is volna, sem gondolhatta, hogy a Stella Artois marketingesei évszázadokkal később, majd benne látják azt a népi hőst, aki megfelelő arca lesz egy reklámkampánynak és jellegzetes zőld íjász jellmezében egy a söralátétről köszönt ránk. Ez persze nem az a sörkeksz, amelynek másik oldalán bevallhatjuk jövedelmünket. Igaz, az alátét üzenete éppoly illúzió, mint az egyszerűen, egy sördekli hátoldalán elkészíthető adóbevallás.
Mert az alátét állítása ellenére biztosan állíthatjuk, hogy nem Robin Hood nem Stella Artois-t ivott. Marketingnek jó választás a romantikus balladákban életre kelt Robin, a szegényeket gyámolító, a gazdagok móresre tanító népi hős. Mégis mintha egy kitalált középkorról szólna mindez...
Ha ugyanis hihetünk a legendának, Robin Hood, egy normann nemesember volt, aki miután kiforgattak javaiból, törvényen kívülivé és a trónbitorló János király ellenségévé vált. Reménye Oroszlánszívű Richárd visszatérése volt, aki a történet idején éppen a keresztes hadjáratból volt hazatérőben, hogy álnok öccsétől visszaszerezze a trónt.
Richárd számításába azonban hiba csúszott: Ausztria hercege VI. Lipót azonban elfogatta és a Duna felett magasodó dürnsteini várba zárták, majd átadták a német császárnak. Itt egy évet töltött fogságban, ahonnét csak jelentős összegű váltságdíj fizetése után szabadult. Ez pedig az 1190-es évek története.
Ha Robin ekkoriban élt, már csak azért sem ihatott Stella Artois-t, mert a márka története a legnagyobb jóindulattal is csak 1537-ig vezethető vissza. Ekkor alapították ugyanis a Den Horen sörfőzdét, mely az 1700-as években került az Artois család birtokába. A Stella Artois név azonban csak 1926 óta létezik, ekkor keresztelték erre a névre a sörfőzde karácsonyi sörkülönlegességét.
Így hát Robin Hood, ha sört is ivott, legfeljebb egyszerű ale-t guríthatott le a torkán, de gyanítjuk, hogy gyakrabban került a poharába a gazdagok kifosztásából származó nemes bor.
(Az illusztrációnak használt sörösdobozt, úgy negyven éve, a Pittsburgh Brewing Company üzemében töltötték meg a Robinról elnevezett Cream Ale-lel. Szorgos kutatással sem sikerült olyan legendára bukkanunk, mely a „tolvajok fejedelmének” a sörhöz kapcsolódó különleges viszonyát igazolta volna.)