Olvasási idő: 3 perc
Immár elég sok csehországi sörfőzde főz búzasört, így aztán elérkezett az ideje, hogy egy szakértőkből és laikusokból álló zsűri, egymástól függetlenül minősítsen egy tucatnyit a cseh búzasörök közül. A sörök kiválasztása úgy történt, hogy a vaktesztre egyforma számban hat nagyüzemi és hat kissörfőzde söre kerüljön. Ezúttal a német világos búzasörök kerültek a kóstoló pohárba.
Az eredmény meglepően alakult, ha az utóbbi idők tendenciáját vesszük figyelembe, hiszen a nagyobb üzemek köröket vertek a kicsikre. A szakértői zsűrinél az első négy – Primátor, Cerna Hora, Krušovice, Lobkovicz – mind nagyobbacska főzde, a legjobbnak ítélt kisüzemi búzasör a Clock lett. A laikus – azaz nem hivatalos sörítész – zsűrinél, bár a nevek nem azonosak, de az első ötbe, a Cerna Hora, Litovel, Lobkowicz, Primátor mellé, ugyancsak egy kisüzem, a Krušnohor búzasöre került.
– A búzasör fő jellemzői a főerjedés során keletkeznek. Ha nem tökéletes az erjesztésvezetés, azonnal megmutatkoznak a fals ízek és mivel a búzasör kevésbé komlózott, az intenzív komlózással nem lehet elrejteni a hibákat – vélekedett Petr Kaluža, az egyik győztes, a Primátor sörgyár sörmestere.
Ezt a véleményét támassza alá Pavel Borowiec, a Pivo, Bier & Ale főszekesztője is, aki szerint az élesztő a búza sör sikerének kulcsa. Nem csak az, amit a sörgyár választ, hanem az is, hogy hogyan használja a főzés során. A szakértők szerint ez nem véletlen. A Primátor, a Černá Hora, a Krušovice vagy a Lobkowitz sörfőzdék hosszú ideje tapasztak a búzasör főzésében és ez az a gyakorlat, amely döntő fontosságú a Weizen esetében, amely nem bocsát meg semmilyen technológiai hibát.
Íme a végeredmény:
A szakértő zsűri szerint
- Primátor
- Cerna Horá
- Krušovice
- Lobkowicz
- Clock
- Kamenice
- Permon
- Litovel
- Krušnohor
- Cobolis
- Herold
- Pivovarský Dům
A laikus zsűri szerint:
- Cerna Horá
- Litovel
- Krušnohor
- Lobkovicz
- Primátor
- Permon
- Cobolis
- Pivovarský Dům
- Kamenice
- Krušovice
- Clock
- Herold