Olvasási idő: 2 perc

A régi sörfőzde utolsó Kalich (Kehely) sörét 2002-ben főzték le a litoměřicei Korunní sörgyárban. A bársonyos forradalom után privatizálták a főzdét, melynek több cseh tulajdonosa is volt. Nézőpont kérdése, hogy szerencsének tekinthető-e litoměřicei sörfőzde, hogy nem külföldi tulajdonba került, hiszen ez is gyakran vezetett sörfőzdék bezárásához.

Esetükben azonban a jelentős piacvesztés, illetve a tőkehiány vezetett ide.

A privatizáció előtt a litoměřicei a száznegyvenezer hektoliteres termelésével a közepes méretű regionális sörfőzdék közé tartozott. Innen sikerült leküzdenie magát, annyira, hogy 2001-ben már csak harmincezer hektolitert főztek. Ez gazdaságtalan működést eredményezett, ami végül a sörfőzde bezáráshoz vezetett.

Ma a harmincezer hektoliter is csak álom, hiszen az sem lesz egyszerű, hogy a termelés elérje a reménybeli négyezer hektolitert. A felfutást tovább nehezíti, hogy időközben három kis sörfőzde is megkezdte a működését Litoměřicében.

Ezek közül a Labuť a legjelentősebb, évente nyolcezer hektoliter sört főznek – köztük számos craftot is. A repertoár megszámlálhatatlan sörféleség, érdemes ellátogatni a weboldalukra – IDE. A másik kettő a Koliba és a Biskupsky Pivovar jóval kisebbek, mindkettő elsősorban a saját éttermében kapható.

A Prágától hatvan kilométerre északra levő Litoměřice amúgy is bűbájos kisváros, műemlékekben és látnivalókban is gazdag. Szóval nem csak a négy sörfőzde okán érdemes felvenni a csehországi úti célok közé.