Olvasási idő: 5 perc

SAISON Nyári ital a vallon tartományokra jellemző saison, ami eredetileg egy belga idénysör elnevezése volt. Nevét a francia szezon szó után kapta, mert télen és tavasszal főzték és a mezőgazdasági napszámosok számára készült, akik ezt részben a fizetség helyett kapták.

STEAMPUNK A sör és a steampunk kapcsolatának magyarázata roppant egyszerű, ha megértjük a steampunk lényegét, a tiltakozást a tökéletes technológia ellen. A kifejezés a science fiction-ből származik, de a kétezres években vizuális stílussá és egyfajta filozófiává nemesült. Találkozása a kézműves sörfőzéssel szinte magától értetődő volt, amikor az újhullámos sörfőzők a gyökerekhez, a tradicionális sörtípusokhoz nyúltak vissza.

STRIGULA A cseh kocsmában a fogyasztást egy számolócédulán, vagy egy söralátéten strigulázzák, mégpedig úgy, hogy öt függőleges vonal után egy vízszintessel áthúzzák az egészet. A sokadik féltucat után a pincérnek már végleg nincs helye, hogy újabb vonást húzzon, de mire ez a pillanat elérkezik a vendég, ha van még ereje az alátétet ráhelyezi a korsó tetejére, hogy jelezze: nem kér többet. Amikor még nem volt papíralátét gyakran kis porcelánalátéteket használtak. A megivott sörök számát így könnyen meg lehetett állapítani az egymásra tett porcelántányérocskák számából. Az egyszerűbb helyeken, ahol nem voltak ilyen alátétek, ott a felszolgálók krétával írták fel egy táblára, hogy a vendég mennyit fogyasztott. Ezt akár sörivó versenynek is tekinthetjük, hiszen mindenki láthatta, kinek mennyi van a „rovásán”. cseh kocsmákban a számolócédulákra húzott strigulákkal tartják számon a fogyasztást.

SZENT FLÓRIÁN Szent Flórián árvizek és tűzvészek ellen védő szent. Kultusza az osztrák, német, svájci, cseh és szlovák, lengyel, román, szláv, olasz és magyar területeken terjedt el. Nem véletlen hogy ezeken a területeken a sörfőzők is szentjükké fogadták, mivel a középkori serfőzőházak egyik legnagyobb ellensége a tűzvész volt. A sörfőző címereken, sörfőzőházakban általában kis puttonnyal a hátán, vízöntés közben ábrázolják.

SZENT MIKLÓS Az egyik legrégebbi sörfőző szent Myrai Szent Nikolaos, vagyis gyermekkorunk kedves Mikulás apója volt. Legendája szerint az ördög incselkedései nyomán már-már a bűn ösvényére lépett három szegény, de erényes leány, amikor Nikolaos titkon három aranypénzzel teli erszényt dobott be az ablakukon, ezzel megmentve őket a bűnöző szegénységtől. Később, a középkorban a pénzzel teli erszények előbb átalakultak aranyalmává, majd bármiféle gyümölccsé, végül árpával teli zsákokká. Ez a sörfőző legenda alapja. Ezért lett a szent többek közt a görög, dél-itáliai, orosz és lengyel sörfőzők védőszentje. Oroszországban sokáig általában véve a gabonafélékből készített italok, így a vodka védőszentjeként is tisztelték.

SZŰRETLEN SÖR A sörfőzés utolsó lépése a szűrés, melynek eredménye a hosszabb eltarthatósági idő. Ennek viszont nagy ára van. A szűrés során ugyanis nem csak a különböző lebegő alapanyag maradványokat távolítják el, hanem egyúttal kiszűrik a sör legdinamikusabb aromáit is. Azaz nagy árat fizetünk azért, hogy vizuálisan egy vonzóbb, tükrösen tiszta sört állítanak elő. Ha azonban elfogadjuk, hogy az ízlés folyamatosan változik, akkor bízhatunk abban, hogy a szűretlen sör is egyre elfogadottabb lesz. Ez a felismerés megalapozta a szűretlen sörök huszonegyedik századi reneszánszát.

 

SÖRSZÓTÁR A-betűs szavak ITT

SÖRSZÓTÁR B-betűs szavak ITT

SÖRSZÓTÁR C és D-betűs szavak ITT

SÖRSZÓTÁR H-betűs szavak  ITT

SÖRSZÓTÁR S és SZ- betűs szavak ITT

SÖRSZÓTÁR T-ZS betűs szavak ITT