Olvasási idő: 5 perc

KÁRMENTŐ (1) Csapoláskor a pohárról vagy a korsóról lecsepegő sör és a leszedett hab felfogására szolgáló gyűjtőtál. Kármentésként az így összegyűlt sört el is adták. (2) Régi csárdákban amikor elkezdődött a bunyó, a pultot ráccsal zárták el, hogy a bent tárolt italok átvészeljék az esti svédtornát.

KELLERBIER A német és osztrák területek sörfőzdéi sokszor élnek azzal a lehetőséggel, hogy a kellő stabilitást elért ászoksöreiket szűrés nélkül palackozzák ki. Ezeket a söröket nevezik zwickl, keller- illetve landbier néven is. Ezen sörök óriási előnye, hogy beltartalmi és élvezeti értékük is gazdagabb szűrt társaiknál. Hiszen nem kerülnek eltávolításra az opálosságot okozó fehérjék, a lebegő élesztők, ezáltal például vitamin, ásványianyag, íz és aromaanyag marad a sörben. A kellerbiernél a szüretlen mivolt a kissé opálos megjelenésben és a sokkal stabilabb, szivacsos szerkezetű fehér habkoronában testesül meg. Illata is vaskosabb, színe mélyebb a szokásos világos sörökhöz képest. Összetettebb, fűszeresebb aromájában mézes édességgel bujkál a testet adó élesztő és a virágos komló karaktere. Ha megkóstoljuk sörünket, érezhetjük, hogy egy sokkal testesebb, táplálóbb, de alkoholfokra nem magas főzethez van szerencsénk, melyben az alsóerjesztés határozott jegyei a könnyebb komlózottsággal párosulva szépen kitöltik ízérzékelésünket.

KERESZTELŐ SÖR Ősrégi szokás volt, hogy a szoptató anyákat a komaasszonyok tápláló méhserrel, vagy mézes árpaserrel ajándékozták meg. A szokásnak keresztelős sör volt a neve. Az 1700-as években a szepesi városokban is mindenütt külön városi határozat engedte meg az adómentes serfőzést az egyes polgároknak, ha Isten örvendetesen gyermekáldással látta meg a házat.

KNÉDLI A cseheknél a sör mellől szinte soha nem hiányozhat a közkedvelt knédli. Tulajdonképpen a knédli tésztája nem sokban különbözik a kenyértésztától, de lágyságát az adja, attól lesz kéreg nélküli kenyér, hogy nem sütőben, hanem gőzben nő nagyra, lesz levegős, könnyed. A knédlit egyes források szerint a prágai vendéglőkben már a 19. század közepétől készítették és népszerűsége azóta is töretlen. Így van ez manapság is: legtöbbször a knédlit sült, szaftos disznóhús és párolt káposzta társaságában láthatjuk a cseh éttermekben. Ezt a szent hármast szinte minden cseh vendéglátóhelyen, ételt is kínáló sörözőben készítik. A puha knédli tésztája nagyon jól magába szívja a szaftot, mártást, így sültekhez, vadasmártással készült húsokhoz, pecsenyékhez, pörköltekhez, vagy magában szósszal kínálják. A legismertebb a zsemlés knédli, ami gyakorlatilag hasonlít az idehaza is ismert zsemlegombóchoz, csak kelt tésztából készül, és tésztájához apró kockákra vágott, pirított zsemlekockát adnak. A másik legismertebb fajta a burgonyás knédli.

KORHELYHÉTFŐ A prágai Arany Tigrisben Hrabal és cimborái még a 20. század végén is megülték a korhelyhétfőt ezt a bolondos ünnepet. A korhelyhétfő azaz a hétvégi ivászatot levezető, igazolt munkakerüléssel egybekötött sörözés ünnepe – azaz az ehhez való jog – sajnálatos módon már a múlté. Manapság a dolgozók legfeljebb parizerre is beváltható cafeteria utalványoknak örülhetnek, a korhelyek pedig egy másnapos mulasztás után könnyen az utcán találhatják magukat.

KÜSZÖBSÖR Az a sokadik sör mellyel az ember átlép a végleges kocsmában maradás küszöbén. Ennek elfogyasztása után, ugyanis nincs visszaút, végérvényesen leragadunk a kocsmában.

 

SÖRSZÓTÁR A-betűs szavak ITT

SÖRSZÓTÁR B-betűs szavak ITT

SÖRSZÓTÁR C és D-betűs szavak ITT

SÖRSZÓTÁR H-betűs szavak  ITT

SÖRSZÓTÁR T-ZS betűs szavak ITT